V torek, 7. 6. smo se z avtobusom odpeljali v kraj Veliki Nerajec. Sprejela nas je gospa Vera Vardijan. Razkazala nam je posebnosti vasi, med katerimi zavzema posebno mesto zidana hiša brez posebnega imena v samem centru vasi. Nekdanja stanovanjska hiša je danes informacijski center, hkrati pa tudi zelo tipičen vpogled v življenje Nerajčanov pred 200 in več leti. Hiša premore samo 2 prostora, črno kuhinjo in hišo. Kmetje so v bližini stanovanjske hiše postavili še en majhen lesen objekt imenovan »his«, v katerem so prenočevali mladoporočenci. Zato so jim rekli »hisi za deco delat«. Hisi so bili vedno pokriti s slamo.

Sredi Vinice stoji rojstna hiša pesnika Otona Župančiča, v njej je od leta 1951 urejena pesnikova spominska zbirka – njegova dela in dokumenti iz njegovega življenja. Prvotna hiša je sicer pogorela v velikem požaru leta 1888, pozneje pa so jo obnovili. Hiša je zrasla na pogorišču Župančičeve domačije. Razstava o enem najpomembnejših slovenskih pesnikov in prevajalcev vodi obiskovalca skozi tri tematske sklope: Otroška poezija in Bela krajina, Župančičev salon, ter Življenje in delo.

Na Vinici smo si vzeli tudi čas za sladoled in se naposled dobre volje odpravili v šolo na kosilo.